članek z jaj(ci)čniki

članki

ali vse kar ste želeli vedeti o sterilizaciji/kastraciji pa si niste upali vprašati 😉

Tečajniki se name pogosto obrnejo s kupom vprašanj o sterilizaciji oziroma kastraciji psa. Ali bi se odločili za poseg? Kakšne so prednosti in kakšne slabosti? Ali s posegom koristimo psu ali samo sebi? Veterinarji več ali manj brez izjeme priporočajo zgodnjo kastracijo in sterilizacijo. Ponavadi okoli šestega meseca starosti. Poleg preprečevanja neželjenih mladičev, naj bi poseg pozitivno vplival na dolgoročno zdravstveno stanje psa.

Ta članek je namenjen vsem zainteresiranim lastnikom, ki se morda ne zavedajo invazivnosti posega in dolgoročnih vplivov na psiho-fizično stanje psa. Lastnikom, ki morda slepo verjamejo svojemu veterinarju, ker je vendar profesionalec.

Poglejmo torej na vprašanje z drugega zornega kota…

 

VPLIV SPOLNIH HORMONOV

Večina pasjih lastnikov se ne zaveda, da razmnoževanje ni edina vloga reproduktivnih organov. Moški spolni hormon (testosteron) in ženski spolni hormon (estrogen) igrata ključno vlogo pri vzdrževanju mišic in rasti kosti.

Testosteron v puberteti vpliva na razvoj mišične mase in telesne višine, pri odraslih psih pa skrbi za vzdrževanje mišične mase in moči ter gostote kosti, zmanjšuje tudi količino maščobnega tkiva. Estrogen v puberteti skrbi za kostno zorenje in zraščanje rastnih ploščic, pri odraslih psih pa vzdržuje ustrezno mineralizacijo kosti.

STERILIZACIJA, KASTRACIJA

Sterilizacija psice je operativna odstranitev maternice in jajčnikov. Kastracija samca pa operativna odstranitev mod. Kot rečeno se poseg večinoma opravlja pred puberteto. Pri samcih to načeloma pomeni okoli šestega meseca starosti, pri psicah pa okoli devetega.

Poleg preprečevanja neželjenih brejosti, poseg preprečuje razvoj raka na modih, raka anusa in raka na jajčnikih. Kastracija samca naj bi zmanjšala tudi možnost neželjenega vedenja, kot je agresija do samcev in nagnjenost do “potepanja”.

STRANSKI UČINKI…

Manj oglasevani in poudarjani pa so znanstveno dokazani stranski učinki sterilizacij in kastracij:

 

  • rak (tumorji srca, kostni rak)
  • nenormalen razvoj in rast kosti
  • povečana možnost za displazijo kolkov
  • povečana možnost za razvoj hipotiroidizma
  • povečana možnost za razvoj inkontinence
  • povečana možnost za razvoj nalezljivih bolezni

 

ZA KONEC

Vsak pasji lastnik bi moral odgovorno skrbeti za svojega štirinožca,kar vključuje preprečevanje neželjenih brejosti, temeljito vzgojo in nadzor. Žal pa ne živimo v popolnem svetu, o čemer pričajo tudi prepolna zavetišča in veliko število zavrženih in zanemarjenih psov.

Osebno nisem pristaš sterilizacij in kastracij, razen v primeruzdravstveni težav ali znakov izrazite agresije, ki izvira iz dominance. Moja izkušnja je, da se psi, ki jim “vzamemo” spolne hormone pred puberteto, karakterno razvijejo veliko (dva do tri leta) pozneje kot nedotaknjeni psi. Te trditve sicer ne morem podpreti z znanstveno raziskavo, saj izvira iz mojega dela in izkušenj. Vendar zaradi tega in vseh zgoraj navedenih razlogov, vsem svojim tečajnikom svetujem, da v kolikor se bodo odločili za sterilizacijo/kastracijo, naj počakajo do enega leta starosti in s tem dajo svojemu štirinožcu možnost, da se psiho-fizično razvije popolnoma in v celoti.

Ta zapis temelji na obsežnem članku irskega veterinarja dr. Conor Brady-a, v katerem najdete tudi povezave na znanstvene raziskave, ki dokazujejo vse navedene trditve.