Hujšajmo skupaj

pasje, članki

Debelost pri psih (tako kot pri ljudeh) v sodobni družbi ni redek pojav. Nekateri lastniki enačijo hrano z ljubeznijo, drugi se s svojim psom premalo ukvarjajo, tretji “ne vidijo” problema. Seveda so nekatere pasme bolj nagnjene k debelosti kot druge – beagli, koker španijeli, labradorci, zlati prinašalci, bernski planšarski psi, itd. Sterilizacija ali kastracija upočasni pasji metabolizem ter tako poveča verjetnost prekomerne telesne teže. Razlogov za debelost pri psih je mnogo, rešitev pa samo ena…

Prvi in morda najpomembnejši korak je prepoznati in priznati problem. Kako ugotovimo ali je naš kuža predebel in nima zgolj “gostega kožuha” oziroma “močnih kosti”?

shema pasje konstitucije

– Preverjanje reber: z rokami pretipamo prsni koš psa, če reber   ne zatipamo zlahka, je                           pes predebel. Pri pogledu od zgoraj, mora imeti pes jasno viden pas. Predebel pes bo imel raven in širok hrbet ter težko določljiv pas.

– Tehtanje: doma psa najlažje stehtamo tako, da najprej stehtamo sebe, nato pa sebe s psom v naročju. Prvo težo odštejemo od druge in tako dobimo težo psa. Teža sama nam sicer pove relativno malo, smiselno je preveriti smernice oz. standard pasme. Eden od zanesljivih virov tovrstnih informacij je tale.

Kako ukrepati, ko smo si priznali, da mora naš kuža izgubiti nekaj telesne teže?

Kot pri ljudeh, ključnega pomena ni dieta, temveč GIBANJE! Tudi če našemu psu prepolovimo dnevni obrok ali ga začnemo hraniti z dietno hrano, učinek diete ne bo zadovoljiv, dokler je ne združimo z redno fizično aktivnostjo. Če imate to možnost, je najboljši način za rekreiranje debelega psa PLAVANJE. Plavanje namreč aktivira prav vse mišice, istočasno pa ne obremenjuje sklepov. Za vse, ki nimamo možnosti svojim ljubljencem nuditi rednih “plavalnih treningov” pa obstaja mnogo različnih alternativ: hoja (na povodcu), tek, tek ob kolesu, prinašanje žoge, plenska igra, agility, itd. Pomembno je, da psa obremenjujemo postopno, priporočjiv je posvet z veterinarjem, v skrajnem primeru tudi RTG slikanje kolkov in komolcev.

Naš Labi se kljub obilici energije noče igrati ne z žogo ne s “klobaso” (plenska igra), zato nam trenutno ne preostane drugega kot hoja in igra z Rhani in Nemom. Upam, da bo z upadanjem telese teže začel kazati tudi zanimanje za igrače.

Hrana – kaj in kako?

Pri hrani moramo v prvi vrsti paziti da pes zaužije manj kalorij kot jih porabi. Pomembno je, da količino hrane izmerimo in ne doziramo “po občutku”. Potrebno se je zavedati tudi, da so smernice za hranjenje, ki jih najdemo na embalaži hrane, zgolj informativne in jih je potrebno prilagajati potrebam posameznega psa. Od količine dnevnega obroka moramo nujno odšteti vse priboljške, ki jih čez dan damo psu. Dnevni obrok razdelimo na dve do štiri manjše porcije, ki jih serviramo psu vsak dan ob istem času. NIKAKOR hrana psu ne sme biti na voljo 24h/dan.

Seveda mora biti dietna hrana nizko kalorična, popularno, vendar napačno, mnenje pa je, da mora imeti tudi nizko vsebnost beljakovin. Večina dietnih oz. “lahkih” pasjih hran vsebnost mesa nadomesti z ogljikovimi hidrati. Tako nastane nizko kalorična hrana, ki kratkoročno nasiti psa. Tovrstna hrana ustvarja psa, ki je konstantno lačen ter nagnjen k “prosjačenju”, kar lahko vodi v dodatno pridobivanje telesne teže.

Kvalitetna dietna hrana ima naslednje lastnosti:

– nadpovprečna vsebnost beljakovin,

– podpovprečna vsebnost maščob,

– podpovprečna kalorična vrednost.

Visoka vsebnost beljakovin daje psu dolgoročen občutek sitosti in zmanjšuje prosjačenje. Prav tako zmanjšuje izgubo mišične mase, ki je nedobrodošel stranski učinek hujšanja. Nizka kalorična vrednost psu omogoča tudi, da je več, vendar še vedno hujša.

Edina tovrstna hrana, ki sem jo uspela odkriti na slovenskem trgu je Acana Light&Fit. Labi deluje zadovoljen, vsekakor hitro in navdušeno izprazni skledo 🙂

Vendar pozor, nobena skrajnost ni dobra! Kljub temu, da je debelost za psa zelo škodljiva, moramo paziti, da ne hujša prehitro. Za zdravo hujšanje lahko pes izgubi 1% do 2% telesne teže na teden.

Ko pes doseže željeno telesno težo, je pred nami nov cilj… vzdrževanje le-te. Zvišali bomo količino dnevnega obroka ter nadaljevali z redno fizično aktivnostjo. Pomembno je, da nadaljujemo z rednim (mesečnim) preverjanjem in beleženjem telesne teže našega psa, da se nam slučajno ne zgodi, da bi zapadli v stare vzorce.

Pa veliko uspeha vam želim!

Za vse, ki želite dodatne informacije, priporočam naslednje vire…

Dog Food Advisor

Healthy Dogs

Labi & Co. - prvi osvojeni vrh, Vremščica 1027 mnv

Labi & Co. – prvi osvojeni vrh, Vremščica 1027 mnv